فروردین ۱۰، ۱۳۸۹

حیوان ناطق

آدم‌ها محکوم به فکر کردن‌ند؛
حتی کسی‌که فکر می‌کند فکر نمی‌کند، فکر می‌کند.

۱۶ نظر:

 1. اینکه آدم ها فکر میکنند
  چون هستند ، واقعن چیز مزخرفیه
  آخه وقتی آدم باشه چه نیازی به فکر کردن میمونه
  خب هست و بدون فکر کردن کن فیکن میکنه
  اما این چیزی که تو میگی مثل همون " حضور " توی عرفان هست همون روایت معروف از شمس که به کسی که برای گرفتن یه ذکر جدید اومده بود پیشش گفت برو و بقیه ی عمرتو صرف این کن تا بتونی 2 رکعت نماز بخونی که حضور محض باشه بدون اینکه به چیزی فکر کنی و اون شخص مُرد بدون اینکه تا آخر عمرش تونسته باشه تنها 2 رکعت نماز بخونه .

  پاسخحذف
 2. قاصدک @

  مرسی که تصویر بالای وبلاگ رو قابل تحمل کردی .
  خیلی بهتر شد .

  پاسخحذف
 3. پست خیلی جالبی بود.میشه کلی راجع بهش بحث فلسفی کرد.من مثل ماندالایز با می اندیشم پس هستم مخالفم. وجود بر اندیشیدن مقدمه .
  اولین سوالی که در مورد این پست پیش میاد اینه که فکر چیه ؟ و چه فرقی با تصور و احساس داره .آیا کسی که احساس می کند فکر می کند هم فکر می کند ؟ یا فقط احساس می کند؟

  پاسخحذف
 4. @زروان
  لطفا به سوالاتی که پرسیدی جواب بده
  :))

  @ماندالایز
  خواهش می کنم خاله

  پاسخحذف
 5. @اُغلن
  کلا آدم ها محکومند
  حالا به هر انجام غلطی !
  (دور از جون همه مون البته)

  پاسخحذف
 6. خیلی ممنون از دوستان و خاصه از ماندلایز و زروان؛
  فکر را به همان معنایی در نظر گرفته‌ام که در فلسفه از آن تعبیر می‌شود، عنوان مطلب را هم به همین دلایل انتخاب کردم که کمی گویای آن باشد. در عرفان هم که ماندلایز اشاره کرد درست است، در عرفان گفته می‌شود که نطق که همان فکر منطقی است، در هرحال از آدمی جدا نمی‌شود و اگر نطق ظاهری هم نداشته باشیم انسان دائماً در درون خویش ناطق است.

  پاسخحذف
 7. @ قاصدک
  خاله اینها رو باید اغلن جواب بده نه من . ولی جواب اینها به طور اجمالی هم از کل مطالب نوشته شده و کامنت های این وبلاگ بیشتر میشه .

  پاسخحذف
 8. @زروان
  باشه خاله
  قبوله
  بهش فکر نکن
  :))

  پاسخحذف
 9. سلام
  @ اغلن
  فکر در خود فلسفه هم یک تعریف واحد ندارد.البته فلسفه بیشتر راجع به عقل صحبت می کند تا فکر .اگر همانطور که در کامنت نوشته ای نظرت تفکر منطقی بوده ؛ من با آن مخالفم.چیزی که همیشه در ما جریان دارد فکر به معنای تفکر منطقی نیست یا استدلالی نیست . بیشتر به تصور شبیه است. تا یک جایی ذهن ما استفاده از کلمه به فکر کردن می پردازد، که حداقل منطق زبانی بر آن حاکم است اگرچه کاملا هم نمی توان آن را تفکر منطقی به مفهوم کلاسیکش دانست . از یک جائی به بعد ذهن کلمه استفاده نمی کنه و با تصویر فکر می کنه. یعنی فکر توالی یک سری تصاویر ذهنیه . این تصاویر گر چه ترتیب و معنای درونی خودشان را دارند ولی می توانند کاملا غیر منطقی باشند .
  رو نوشت به قاصدک :)

  پاسخحذف
 10. خب من الان باید چیکار کنم؟

  پاسخحذف
 11. فکر کنم در موردِ همه حیوانات هم صادق باشه!

  پاسخحذف
 12. @ زروان
  منظور من از منطق اونی نیست که عرفاً به معنای منطق در نظر گرفته می‌شه، منظورم علم منطق هست که در آن فصل نوع انسان، ناطق بودن آن است و ناطق بودن به معنای متفکر بودن است و نمی‌شود انسانی را در نظر گرفت که متفکر نباشد.

  @ SuperSensible
  نه خیر این‌طور نیست، هر نوع از انواع جنس حیوان، فصل خاص خودشان را دارند.

  پاسخحذف
 13. سلام بر همه!
  ما بر گشتیم از ولایت.

  پاسخحذف
 14. @میچیکو
  سلامٌ علیکم و رحمة الله

  پاسخحذف
 15. @ اُغلن

  یعنی میخوای بگی هیچ حیوان غیر ناطقی فکر نمیکنه ؟!!

  پاسخحذف
 16. نطق به معنای فکر هست در علم منطق!

  پاسخحذف